Kazan Market

Oto zasady wypalania i olejowania przed pierwszym użytkowaniem, które pomogą też w przypadkach, gdy warstwa oleju uległa zniszczeniu lub wystąpiła korozją z powodu długiej przerwy w użyciu.

 

Co jest potrzebne: ogień, czysta tkanina lub ręcznik papierowy, gęsty olej (najlepiej lniany lub dowolny inny olej jadalny, np.rzepakowy) – niewielka ilość w zależności od rozmiaru kazana, grube rękawice z naturalnego materiału i kilka godzin wolnego czasu. Przydadzą się też gąbka, szczypce oraz pędzel gastronomiczny.

 

Pamiętaj iż masz zadbać o bezpieczeństwo! Nie wolno pozostawiać rozpalonego paleniska i gorącego sprzętu bez dozoru! Uważaj na oparzenia ogniem, olejem oraz gorącym żeliwem!

 

UWAŻAJ! Gorące! Należy to zrobić za pomocą grubych rękawic z naturalnego materiału.

 

Wypalanie

 

W tym celu doskonale nadaje się metalowy piec uczag. Ten etap wykonujemy na zewnątrz w miejscu dobrze przewietrzanym i oczywiście w bezpiecznej odległości od wszystkiego, co łatwopalne.

 

Umieść kazan nad ogniskiem i rozgrzewaj na silnym ogniu. Stopniowo kolor ścian kazana wewnątrz zacznie zmieniać się na jaśniejszy, bardziej szary. Tak powstają obszary po wypalonym oleju technicznym. Ten olej po wypaleniu wytworzy dym. Do wypalania krawędzi i uchwytów umieszczamy kazan na piecu pod nachyleniem. Płomień powinien otaczać kazan. Wypalamy też pokrywę z obu stron. W tym celu trzeba ją ułożyć na piec, najpierw z jednej strony, następnie z drugiej.

 

Poczekaj, aż kolor wyrówna się na całej powierzchni i następnie odstaw kazan z pokrywą i pozwól im ostygnąć.

Nie schładzać wodą!!! W celu wystygnięcia odstawić w bezpieczne i zabezpieczone miejsce.

 

Po wystygnięciu kazan należy umyć i osuszyć

 

Na dnie i ścianach kazana zobaczysz sadzę, która z łatwością odchodzi. Należy dokładnie kilkakrotnie umyć wewnętrzną strefę kazana wodą używając gąbki z warstwą do szorowania. Osusz ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Tych samych czynności należy dokonać z pokrywką (z obu stron). Nie wolno używać zadnej chemii!!!

 

Olejowanie

 

Nanosimy i rozprowadzamy po całej wewnętrznej powierzchni kazana niewielką ilość oleju, rozcieramy również po uchwytach i krawędzi. Pokrywę smarujemy z obu stron. Można do tego wykorzystać pędzel, szmatę lub ręcznik papierowy umoczony w oleju.

 

Tak przygotowany kazan umieścimy nad żarem paleniska na średnim ogniu i zaczynamy wypiekać. Pokrywkę wypalamy na kociołku, ale nie przykrywając go szczelnie. Po pojawieniu się lekkiego dymu odstawiamy kazan z pokrywką do wystygnięcia. Jeżeli zauważymy resztki oleju, które spłynęły ze ścian na dno kazana, musimy je usunąć w sposób bezpieczny za pomocą ręcznika papierowego i szczypiec. Po ostygnięciu sprzętu nakładamy kolejną warstwę oleju ustawiamy wszystko na piec.

 

Nie popełnij błędu - nie przegrzewaj kazan, ponieważ warstwa oleju, którą chcemy utworzyć, zacznie się wypalać. Równie istotnym błedem jest użycie dużej ilości oleju przy wypalaniu. Nie jest to potrzebne - tworzy się wtedy zbyt gruba warstwa powłoki, która ma tendencję do odpryskiwania.

 

Ogólnie rzecz biorąc, proces ten, gdy pokrywamy kazan olejem i nagrzewamy do dymienia, a następnie pozostawiamy go do ochłodzenia, należy powtórzyć kilka razy (minimum 3) aż dopóki powstająca powłoka nieprzywierająca stanie absolutnie nie lepka.

 

Teraz kazan jest gotowy do użytkowania!

 

Szczegółowe instrukcje wideo tego procesu są dostępne pod linkiem:

https://youtu.be/HhPyTWS95hQ

KAZAN ŻELIWNY: KROK PO KROKU