Kazan MarketKazan Market

Wielu z Was szuka podpowiedzi, jaki kociołek żeliwny kazan kupić ze względu na pojemność, by być zadowolonym z wyboru przez długie lata.

 

Najpierw musimy zdecydować - gdzie będziemy gotować - w domu na kuchence lub na ognisku na świeżym powietrzu (na swojej posesji, w lesie, nad rzeką)? Jeśli kupisz kazan, który zamieszka wyłącznie w kuchni, wybierz objętość nie większą niż 8 litrów. Większy nie rozgrzeje się dobrze - nie będzie wystarczającej mocy standardowych palników, ryzykujemy otrzymać sytuację, gdy spod potrawy zostanie spalony, a góra – niedogotowana. Jeśli wybierzesz kazan z myślą o gotowaniu na ognisku wybór jest praktycznie nieograniczony – możesz wybrać zarówno 8, jak i 22 litry. Przydatnym dodatkiem będzie piec do kazana - uczag.

 

Dania w kazanie najczęściej przygotowywane są podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dlatego rozmiar kazana zależy od liczby osób, które chcecie nakarmić.

 

 

Wskazówka:

- kazan o pojemności 5l wystarczy dla 5 osób (ten mały kazan sprawdzą się doskonale jak nad ogniem tak i na wszystkich rodzajach kuchenek);

- kazan o pojemności 8l wystarczy dla 10 osób (z tym kazanem na pewno udane będzie każde przyjęcie, wyjazd za miasto czy biwak oraz wypad na ryby);

- kazan o pojemności 12l wystarczy dla 17 osób(idealnie sprawdzą się w czasie gotowania dla grupy przyjaciół, większej rodziny, na wyjazdach firmowych, ale także na różnego rodzaju obozach i festiwalach).

 

 

Z uwagi na to że wielkość porcji dla jednej osoby się różni podajemy przybliżone dane ±2 osoby.

 

 

Nie bójmy się kupować większych kazanów.

 

 

Po pierwsze - Należy wziąć pod uwagę to, że litraż kazanów podany jest do samego rantu, a rzeczywista pojemność jest mniejsza o około 1,5 litra. Kazan nie wypełnia się do góry, a maksymalnie 2/3.

 

Po drugie - Do takich potraw jak na przykład piław, zupa rybna ucha, pieczona golonka potrzebujemy naczynia o większej objętości. W większym kazanie możemy przygotować większy asortyment potraw. Pamiętajmy, że podczas przygotowania najbardziej tradycyjnej potrawy czyli piławu, ryż dwu-trzykrotnie zwiększa objętość.

 

Po trzecie - Jak pokazuje praktyka dania z kazana na tyle smaczne, że ile nie zrobimy - mało! Będziecie zawsze prosić o dokładkę!


I ostatni fakt, dania z kazana bez wątpienia najlepiej smakują na następny dzień po przygotowaniu!

KAZAN ŻELIWNY: JAKI WYBRAĆ?