Kazan MarketKazan MarketKazan MarketKazan MarketKazan Market

KAZAN, KOCIOLEK ZELIWNY: PIERWSZE UZYCIE.

Przede wszystkim niezbędnym jest zapoznanie się z instrukcją obsługi!

 

- Zanim przyrządzimy swoje pierwsze danie w kazanie, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować kazan do użytku. Świeżo zakupiony kazan kociołek żeliwny jest pokryty cienką warstwą oleju technicznego, który konserwuję i zabezpiecza jego powierzchnie od chwili wyprodukowania do momentu przygotowania do użytku. Musimy pozbyć się konserwacji, wypalić naczynie, potem stworzyć nową nieprzywierającą naturalną powłokę za pomocą oleju jadalnego (np. lnianego bądź rzepakowego).

 

Uwaga, nigdy potem nie czyścimy kazan garnek płynem do mycia naczyń, aby nie zniszczyć jego warstwy ochronnej!

 

- Nigdy nie wolno chwytać uchwytu ani innej części kazana nieosłoniętą dłonią, aby uniknąć poparzenia! Zawsze należy używać żaroodpornych rękawic wykonanych z naturalnych tkanin, a nie z syntetyków.

 

- Nie zostawiaj gotowanej żywności w żeliwnym naczyniu do przechowywania. Po skończeniu korzystania z kazana należy poczekać aż sam ostygnie, po czym umyć go wodą. Naczynia żeliwne należy myć tylko ręcznie bez detergentów, myjką lub gąbką. Naczyń nie wolno myć w zmywarce. Osuszony kazan należy zakonserwować dowolnym jadalnym tłuszczem od środka, a także pokrywę z obu stron. Kazan żeliwny jak i kociołek żeliwny przechowywać w suchym wentylowanym pomieszczeniu. Naczyń, które posiadają pokrywę, nie należy trzymać przykrytych. W zamkniętym naczyniu mogą pojawić się oznaki rdzy.

 

- Żeliwo jest wrażliwe na różnice temperatur. Rozgrzane żeliwo nie należy zalewać zimną wodą. Spowoduje to szok termiczny, który skutkuje pęknięciem kazana.

 

- W przypadku niewłaściwego użycia na powierzchni naczyń żeliwnych mogą pojawić się plamy rdzy, ale nie jest to wadą. Można je wyeliminować w następujący sposób: konieczne jest usunięcie całej rdzy metalową gąbką, umyć wodą, osuszyć, a następnie ponownie natłuścić i nagrzać.

 

Kazan garnek jak i kociołek żeliwny stosowany zgodnie z przeznaczeniem i wymogami bezpieczeństwa jest bardzo bezpieczny i niezawodny, będziesz go używać przez długie lata.

 

Użytkownik jest odpowiedzialny za bezpieczne użytkowanie kazana i stałe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

 

 

ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO KORZYSTANIA Z KAZANA I STAŁYCH ZWYCIĘSTW KULINARNYCH!